Středisko výpočetní techniky a informatiky

Fakulta elektrotechnická

Vzdálený přístup do sítě FEL pomocí VPN

Pro vzdálený přístup do sítě FEL, především ke službám poskytovaným výlučně pro klienty v adresním rozsahu sítě ČVUT (147.32.0.0/16), je možné využít spojení prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN). Přístup ke službě VPN FEL mají všichni zaměstnanci a studenti FEL ČVUT. Pro přihlášení přes OpenVPN provozované na FEL ČVUT použijte identitu EDUROAM FEL ve tvaru username@fel.cvut.cz. Heslo pro tuto identitu si nastavíte v aplikaci UDB dle návodu. Pro přihlášení není možné použít identitu EDUROAM ČVUT nebo jiných organizací.

K vytvoření spojení je možné využít některé z podporovaných technologií:

  • OpenVPN

V případě problémů kontaktujte Helpdesk ČVUT.


Klient OpenVPN

Pro přístup k VPN technologií OpenVPN je nutné mít na svém zařízení nainstalovaného OpenVPN klienta. OpenVPN je volně dostupný software včetně zdrojového kódu. K dispozici jsou klienti pro Windows, Linux, Mac OS X, BSD, Android, iOS a další. Informace potřebné k instalaci klientů naleznete na stránkách projektu OpenVPN.

Windows 10/Windows 8/Windows 7/Vista

Doporučená verze pro OS Windows je OpenVPN 2.4_rc1. Instalační balíček je k dispozici zde openvpn-install-2.4_rc1-I601.exe. Spusťte program OpenVPN GUI.

Konfigurační soubor felvpn.ovpn umístěte do adresáře %ProgramFiles%\OpenVPN\config, nebo %HOMEDRIVE%\%HOMEPATH%\OpenVPN\config, případně použijte funkci Import v programu OpenVPN GUI.

VPN spojení navážete volbou Connect v programu OpenVPN GUI (bude minimalizovaný na liště).

 

Za obsah odpovídá: Ing. Martin Samek