Středisko výpočetní techniky a informatiky

Fakulta elektrotechnická

Virtualizace a cloudové služby

Nabízíme zřízení a provoz virtuálních serverů na vlastní virtualizační infrastruktuře, i konzultace při využití externích cloudových řešení. Služby jsou primárně určené katedrám a vybraným rozvojovým projektům. Požadavky na zřízení služby zadávejte prostřednictvím Helpdesku ČVUT, nebo zasílejte na adresu hostmaster@fel.cvut.cz.

Virtuální desktopy Citrix VDI

Prostředí VDI (Virtual Desktop Infrastructure) poskytuje vzdálený zabezpečený přístup k virtuálním instancím operačního systému nebo instancím jednotlivých aplikací. Na této stránce naleznete informace, jak se připojit na virtuální vzdálený desktop VDI, který běží na fakultních serverech, a využívat tak aplikace, které vyžadují IP adresy ČVUT.

VDI prostředí, které provozuje FEL, je založeno na technologii Citrix Virtual Apps and Desktops. Jako klientské zařízení je možné použít téměr libovolný operační systém a mobilní platformu. Klientská aplikace se jmenuje Citrix Workspace App.

Více informací

Virtuální servery

Provozujeme několik typů virtualizačních infrastruktur (VI). Služby poskytujeme primárně na platformě VMware vSphere a Proxmox.

Doporučené maximální požadavky:

platforma VMware Proxmox-KVM/OpenVZ
procesor 2/4 vCPU 4 vCPU
vyhrazená paměť 2/8 GB RAM 8 GB RAM
disková kapacita 30/100 GB 100 GB
pravidelné zálohování ano ano
migrace ano ano
vysoká dostupnost ano ano
správce Ivo Hulínský Martin Kežlínek

Poznámky:

  • vysoká dostupnost je zajištěna zdvojením klíčových komponent virtualizační infrastruktury a její architekturou
  • virtualizační infrastruktury jsou do síťové infrastruktury připojeny rychlostí 10Gbps
  • správa OS a provoz aplikací je plně v režii provozovatele

Zřízení a provoz služby

Požadavek na zřízení služby předkládá (e-mailem na helpdesk@fel.cvut.cz nebo prostřednictvím Helpdesku ČVUT) katederní správce po schválení vedoucím katedry (nebo jím pověřené osoby). Součástí požadavku musí být informace o předpokládaném životní cyklu aplikace a kontakt na osobu z katedry odpovědnou za aplikaci.

Možnosti realizace je třeba v každém konkrétním případě předem konzultovat s výše uvedenými správci služby.

Za obsah odpovídá: Ing. Martin Samek