Středisko výpočetní techniky a informatiky

Fakulta elektrotechnická

Kontrola gramatiky a stylistiky anglického textu

Grammarly je vhodný na kontrolu běžné každodenní komunikace v angličtině. Je založený na indexaci obecných anglických textů, které na jazykovou kontrolu využívá. Má plugin do webového prohlížeče, který lze využít při psaní e-mailů a různých jiných textů přímo na webu. Tento plugin Writefull nemá.

Oproti tomu Writefull je zaměřený na kontrolu odborného/vědeckého textu. Je založený na vytěžování jen vědeckých článků. Můžete si vyhledat fráze, které se používají ve vědeckých článcích, popřípadě si zkontrolovat, jestli se Vámi využité slovní spojení ve vědeckých textech vyskytuje. Zaznívají názory, že zejména pro odborné psaní v přírodovědných a technických oborech je Writefull vhodnější.

Licence pro službu Grammarly

SVTI na základě požadavků kateder zajistilo pro zaměstnance a studenty FEL předplatné licence pro službu Grammarly.com. Jde o on-line službu poskytující pokročilou korekturu anglické gramatiky. Je dostupná on-line, jako doplněk pro prohlížeč, Word atd. Hlavní přínos spatřujeme v:

 • zkvalitnění jazykové úrovně publikací, projektových žádostí, zpráv atd. a tudíž kratší recenzní řízení, vyšší šance získat projekt, ...
 • aplikace ušetří práci učitelům a vedoucím studentů, kteří nebudou muset v textu opravovat jednoduché chyby jako jsou chybějící členy nebo chybějící čárky ve větě.
 • možnost odhalit plagiáty textu
 • snížení nákladů na profesionální "proofreading" (i když toto není plnohodnotná náhrada)
 • aplikace uživateli pomůže vylepšit si znalost angličtiny, jelikož kromě opravy poskytuje i vysvětlení příslušného gramatického jevu
 • snadné použití aplikace

Každý student a zaměstnanec FEL má přístup ke službě Grammarly@edu prostřednictvím svoji fakultní e-mailové adresy.

Postup zřízení individuálního účtu

 1. Zaregistrujte se na adrese grammarly.com/edu/signup.
 2. Zadejte vaše jméno a fakultní e-mail adresu ve tvaru uzivatelskejmeno@fel.cvut.cz.
 3. Zvolte si heslo pro službu Grammarly.com, které bude odlišné od vašeho Hesla ČVUT a Hesla FEL.
 4. Vyčkejte na e-mail s aktivačním odkazem.
 5. Zadejte přístupový kód.

Uživatelé, kteří již dříve službu využívali individuálně a zaregistrovali se fakultní e-mail adresou, získají přístup automaticky také. Pokud se tak nestane, a je vám stále nabízena "free" verze s možností upgradu, můžete zkusit svůj stávající účet zrušit a založit si nový se stejnou fakultní e-mail adresou. Pokud ani to nevyřeší tento problém, kontaktujte Helpdesk ČVUT.

Přihlášení do služby: http://www.grammarly.com/edu

Nenastavujte si ke službě Grammarly stejné heslo jako je Heslo ČVUT nebo Heslo FEL!

K dispozici je nativní desktopová aplikace: https://www.grammarly.com/native/

Dále jsou k dispozici doplňky pro:

Předplatné služby je na jeden rok, průbežně se obnovuje.

V případě dotazů nebo problémů se službou kontaktujte SVTI prostřednictvím Helpdesku ČVUT.

Licence pro službu Writefull

ČVUT má od 1. 2. 2021 prozatím do 31. 1. 2022 pořízený přístup k nástroji Writefull na jazykovou korekturu odborných textů v angličtině, který jsme na podzim 2020 měli možnost otestovat. Nástroj funguje jako doplněk do editorů MS Word a Overelaf (LaTeX). Dále je možné využít kontrolu již napsaných textů ve webovém prohlížeči. Nástroj není vázaný na síť ČVUT, je dostupný odkudkoli, pouze je třeba využít odkazy pro ČVUT a případně registraci s využitím emailové adresy na doméně ČVUT.

Více informací: http://knihovna.cvut.cz/podpora-vedy/publikovani/writefull-na-cvut

Zprostředkovatel, firma Albertina Icome Praha, připravila úvodní semináře k práci s Wiritefull v češtině. Semináře proběhnou v těchto dvou termínech (obsahem budou oba termíny identické):

Čtvrtek 11.2. od 15:00 hodin, odkaz pro přihlášení
Úterý 16.2. od 15:00 hodin, odkaz pro přihlášení

Zaregistrovat se můžete i v případě, že nebudete mít v době konání čas, seminář bude nahráván a následně dostanete odkaz na záznam.

Za obsah odpovídá: Ing. Martin Samek