Středisko výpočetní techniky a informatiky

Fakulta elektrotechnická

Vzdálený přístup do sítě FEL pomocí VPN

Služba VPN (Virtual Private Network) FEL umožňuje oprávněným uživatelům připojit se do sítě fakulty například z domova, zahraničí nebo z jiné univerzity. Tak je možné získat přístup ke službám, ke kterým je přístup omezen jen z fakultní nebo univerzitní sítě. Po připojení k VPN FEL bude mít váš počítač IP adresu jako by byl připojen přímo ve fakultní síti.

VPN FEL je primárně určena pro individuální použití zaměstnanci a studenty FEL. Pokud potřebujete VPN používat pro hromadný přistup např. studentů do vaší laboratoře, tak v předstihu o tomto záměru informujte SVTI.

Příklad služeb dostupných prostřednictvím VPN:

Příklad služeb, pro které VPN nepotřebujete:

Přístup

Službu VPN FEL mohou využít všichni učitelé, studenti a zaměstnanci fakulty. Přístup je možný z veřejných IPv4 nebo IPv6 adres. Pro přístup použijte uživatelské jméno identity ČVUT (uživatelské_jméno bez uvedení @fel.cvut.cz nebo @cvut.cz) a heslo FEL (odlišné od hesla ČVUT). Nastavení hesla FEL pro tuto identitu můžete provést dle návodu v aplikaci UDB. Pro přihlášení již není možné použít heslo pro EDUROAM FEL, nebo heslo ČVUT.

Pro připojení je možné využít protokoly:

  • MS-SSTP VPN
  • OpenVPN
  • L2TP/IPsec
  • L2TPv3/IPsec a EtherIP/IPsec
  • SoftEther VPN

Nastavení

V případě problémů s nastavením VPN připojení nás kontaktujte prostřednictvím HelpDesku ČVUT, projekt FEL_SUPPORT, komponenta NET.


Více informací

Za obsah odpovídá: Ing. Martin Samek